Haber

Rusya Dışişleri Bakanlığı: İngiltere, ABD’nin Suriye ve Irak’a yönelik saldırılarına verdiği destekten sorumlu tutulacak

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zakharovaİngiliz Hava Kuvvetlerinin ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik saldırılarına katılmasının koalisyon yanılsaması yaratmaması gerektiği açıklamada, Londra’nın Washington’a verdiği ‘gayretli destek’ nedeniyle henüz sorumlu tutulmadığı belirtildi.

Zaharova, ” Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetlerinin ABD saldırılarına itaatkar katılımı, kimseye bir tür “uluslararası koalisyon” yanılsaması yaratmamalı. Londra, Washington’daki üstlerinin tamamen provokatif eylemlerini destekleme konusundaki gayretinin nedenini henüz açıklamadı.” söz konusu.

‘ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik hava saldırıları çatışmayı daha da alevlendirmek için yapıldı’

ZaharovaAçıklamada, ABD’nin Irak ve Suriye’ye düzenlediği hava saldırılarının Ortadoğu’daki çatışmaları daha da körüklemeyi amaçladığının altını çizdi.

Diplomat, ” Hava saldırılarının çatışmayı daha da alevlendirmek için özel olarak tasarlandığı açıktır. ABD, İran yanlısı olduğu iddia edilen grupların Irak ve Suriye’deki tesislerine neredeyse hiç çekinmeden saldırarak, bilinçli olarak bölgenin en büyük ülkelerini çatışmaya sürüklemeye çalışıyor.” söz konusu.

‘ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik baskınlarının BM Güvenlik Konseyi’nde acilen tartışılmasını istiyoruz.’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ZaharovaABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik saldırılarının ardından Ortadoğu’daki durumun derhal BM Güvenlik Konseyi’nde tartışılmasını istediklerini belirtti.

Zaharova, ” Egemen devletlere karşı Amerikan-İngiliz saldırganlığını şiddetle kınıyoruz. Ortaya çıkan durumun BM Güvenlik Konseyi tarafından acilen ele alınmasını talep ediyoruz.” söz konusu.

Rusya, ABD’nin Irak ve Suriye’ye yönelik saldırılarının ardından Ortadoğu’daki durumun acilen BM Güvenlik Konseyi’nde tartışılmasını istediğini belirtti. Zaharova, ” Egemen devletlere karşı Amerikan-İngiliz saldırganlığının bu yeni bariz eylemini şiddetle kınıyoruz” söz konusu.

haber-ergene.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu