Ekonomi

Otomotiv sektörüne uyarı: ‘Piyasada yüzde 30 ila 35 daralma olabilir, alacaksanız hemen alın’

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt,Sakarya’da üretilen Toyota C-HR Hibrit’in basın lansmanı ve test sürüşü programında açıklamalarda bulundu.

Bu yıl otomotiv pazarıkapanış numaraları ve gelecek yıl sektörel tahminler Bozkurt, son birkaç ayda araç bulunabilirliğinde artış yaşandığını da paylaştı. Bozkurt şöyle devam etti:

“Yaklaşık 4 yıldır biriken talep ve uygulanan satış kampanyaları satışların belli oranlarda tutulmasına yardımcı oluyor. Kasım-Aralık aylarında ekim ayına benzer bir durum bekliyoruz. Dolayısıyla ilk kez yıl sonu kapanışı göreceğiz. 1 milyonun üzerinde pazarla 1 milyon 150 bin civarında.” 2024 yılında farklı bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Araç fiyatlarındaki artış, kredi maliyetleri, krediye erişimdeki zorluklar ve kısıtlamalar pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Şu anda otomobil ve hafif ticari araçların da dahil olduğu 750-800 bin kişilik bir pazar var. hacim gerçekleştirilebilir.”

‘Bugün alacaksan bugün al, yarına bırakma’

Otomotiv kampanyalarının devam edip etmeyeceği yönündeki bir soruyu yanıtlayan Bozkurt, her kampanya dönemini aylık olarak deneyimlediklerini söyledi. “Avrupa yakasına bize 2-3 aylık plan verin diyemeyiz. Aylık performanslarımıza bakılıyor. Kârlılık kontrol ediliyor. Ona göre bir sonraki ayın yol haritası belirleniyor.”Bozkurt şunları söyledi:

“Ancak iş araba almaya gelince akrabalarıma bile ‘Bugün arabanız varsa hemen alın’ derim. Aralık ayında hedefler farklı. Ocak ayında hedefler açısından çok büyük bir sıkıntı yok çünkü yeni bir mali yılın başlangıcı. ‘Döviz yükselir mi düşer mi, ne olur?’ “Kişisel görüşüm hala burada ama ne olacağını bilmiyoruz. Bu nedenle yarın sabahı garanti edemem. Bugün bir araba satın alacaksanız satın alın. Yarına bırakmayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu