Haber

Nijerya cumhurbaşkanı adayları ikinci kez barış anlaşmasını imzaladı

Nijerya’da 25 Şubat’ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde yarışacak 18 aday ve parti lideri, seçim sonuçlarını kabul edeceklerine dair ikinci bir barış antlaşmasına imza attı.

Nijerya’nın eski Devlet Lideri ve Ulusal Barış Komitesi Lideri General Abdulsalami Abubakar’ın önderliğinde başkent Abuja’da barış uzlaştırma töreni düzenlendi.

Törene mevcut Devlet Lideri Muhammed Buhari, eski Devlet Lideri General Yakubu Gowon, Bağımsız Ulusal Seçim Komitesi (INEC) Lideri Mahmood Yakubu’nun yanı sıra cumhurbaşkanı adayları, parti başkanları, uluslararası seçim gözlemcileri, yabancı misyon temsilcileri, dini liderler ve çok sayıda davetli katıldı. .

Abubakar törende yaptığı konuşmada, ülkede 25 Şubat’ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminde tüm adayların ve parti liderlerinin seçim sonucunu özgür, adil ve güvenilir olduğu sürece kabul etmesi gerektiğini belirtti.

Ülkede yapılacak seçimlerin tarafsız ve şeffaf olacağını ifade eden Abubakar, “Her lider bu ülkeye hizmet için yarışıyor ve elbette seçim sonunda bir kişi lider olacak. Hepimizin buna ihtiyacı var. Seçim sürecinde şiddetten kaçının.” davet etti.

Seçim kampanyaları sırasında en az 60 siyasi saldırı yaşandığının altını çizen Abubakar, “Millet olarak buna dur demek zorundayız” dedi. söz konusu.

Siyasi partileri oy satın almaktan kaçınmaya davet eden Abubakar, seçim sürecinde kamuoyunun saçma sapan şeyler yaymaması gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 206 milyon nüfusa sahip Nijerya’da 25 Şubat’ta devlet başkanlığı, 11 Mart’ta da valilik seçimleri yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 18 aday yarışacak. İki dönemdir cumhurbaşkanı olan Mohammad Buhari bu seçimde aday olmayacak.

Terör örgütleri Boko Haram ve Biafra Yerli Halkları (IPOB) ve silahlı çete üyeleri, ülkedeki seçimler için güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Nijerya’da devlet başkanı seçiminde yarışacak adaylar, 29 Eylül 2022’de ilk barış anlaşmasını imzaladı.

habercaglayancerit.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu