Ekonomi

Astana’da 4’lü görüşme bugün gerçekleşecek

Ankara ve Şam’ın ortasında 11 yıl aradan sonra ilk temas geçen yıl 28 Aralık’ta gerçekleşti. Milli Savunma Bakanları ve İstihbarat Başkanları bir araya geldi. Ardından Dışişleri Bakan Yardımcıları ve Dışişleri Bakanları da Moskova’da bir araya geldi. Görüşmeler bu kez dışişleri bakan yardımcıları arasında Astana’da yapılacak.

Toplantının konusu ne olacak?

4’üncü heyetin ilk toplantısında Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için atılacak somut adımlar masaya yatırılacak. Türkiye, terörle mücadele, siyasi analiz ve sığınmacıların istekli, inançlı ve onurlu bir şekilde geri dönmesi konusundaki kararlılığını bir kez daha vurgulayacaktır. Şam yönetiminin Türkiye’nin öncelikleri konusundaki durumu sürecin ilerleyişi için belirleyici olacaktır.

Son görüşme 10 Mayıs’taydı.

Süreç önce Türkiye-Rusya ve Suriye rejimi ortasında başladı. Savunma Bakanları ve İstihbarat Başkanları’nın ilk görüşmesinin ardından İran da sürece dahil oldu. 4 ülkenin dışişleri bakan yardımcıları 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova’da bir araya geldi. 25 Nisan’da savunma bakanları ve istihbarat liderleri arasındaki temaslar devam etti.

4 ülkenin dışişleri bakanları, Türkiye-Suriye ilişkilerinin geliştirilmesi için yol haritası hazırlanmasına karar verdi, bu kapsamda; Dışişleri bakan yardımcıları, savunma ve istihbarat bakanlığının katılımıyla dörtlü bir komite kurulmasına karar verildi.

hamamozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu