Haber

ABD: Rusya, Ukrayna’da insanlığa karşı suç işledi

ABD Genel Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Lider Joe Biden yönetiminin “Rusya’nın Ukrayna’da insanlığa karşı bir hata yaptığına resmen karar verdiğini” açıkladı.

59. Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Kamala Harris, “Ukrayna’nın Rusya’daki eylemleriyle ilgili olarak, kanıtları inceledik, yasal normları biliyoruz ve hiç şüphe yok: Bunlar insanlığa karşı suçlardır.”

Harris, “Bu suçları işleyen herkese ve bu suçlara ortak olan üstlerine şunu söylüyorum: Hesap vereceksiniz” dedi.

Öte yandan ABD’nin kurumsal bir analiz sonucunda Rusya’nın insanlık suçu işlediğini resmi olarak tespit etmesi ve bunu uluslararası kamuoyuna duyurması da devam eden savaşa ilişkin doğrudan sonuçlar doğurmayacaktır.

BİDEN SAVAŞIN BİRİNCİ YILI ÖNCESİNDE ‘ÖNEMLİ AÇIKLAMA’ YAPACAK

Beyaz Saray yetkilileri de 17 Şubat’ta bir açıklama yaparak, Rusya-Ukrayna savaşının birinci yılının tamamlanacağı 24 Şubat’tan önce Lider Joe Biden’ın “önemli bir açıklama” yapacağını duyurmuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Biden’ın 20-22 Şubat tarihlerinde Polonya’nın başkenti Varşova’ya yapacağı ziyarette 21 Şubat akşamı açıklama yapacağını söyledi.

Kirby, Biden’ın Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ile bire bir görüşeceğini ve “liderlerin ikili iş birliğini ve NATO’nun caydırıcılığı güçlendirme çabalarını görüşeceğini” söylemişti. (DIŞ HABERLER)

akorenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu